Pstruh na kmíně netradičně po Kronfelzovsku


Léto mají rybáři spojené s lovem pstruhů a sivenů, přikládám tedy jeden originální receptík na přípravu této dobroty.

Jednou jsem přijel ke kamarádovi Petrovi na chalupu do Kronfelzova v Jeseníkách. Právě čistil nádrž s vykrmovanými pstruhy a dva se jevili tak, že by nemuseli tuto péči přežít. Hodil mi je na břeh se slovy, "večeři vaříš ty!". A takhle jsme to společně experimentálně vyřešili, velmi jemná chuť.

Každý dobrý recept vznikne zpravidla tehdy, když tam oproti předloze něco chybí, nebo tam dáte něco navíc. My jsme tehdy dali navíc na pánev mrkev a do sebe pár slivovic.

Ingredience:

  • Pstruh (Siven) vykuchaný - libovolný počet dle velikosti pánve, pekáčku
  • Máslo, sůl, mrkev, kmín, citron, mouka hladká, voda (bílé víno)

Postup:

Pstruha vykucháme, omyjeme, prořízneme přes páteř, aby se nám co nejvíc otevřel pro nasolení, zastříkneme citronem, osolíme zevnitř i zvenku, necháme 20 minut odležet.

Obrátíme v mouce, důkladně okmínujeme, na pánev dáme půl cm vody nebo vína, přidáme na tenká kolečka nakrájenou mrkev, 15-20 koleček na 1 pstruha, lehce osolíme, dusíme.

Až se nám začne linout z pánve vůně mrkve, přidáme máslo. Necháme vydusit tak, aby nám vývar v másle neprskal, ale byl hodně zredukovaný, přidáme pstruhy a strčíme do trouby.

Vždy když hrozí, že se úplně vypaří z másla voda, přilijeme pár lžic vody nebo vína. Pstruhy napůl opékáme a napůl dusíme, přeléváme výpekem, až jsou pěkně hotoví. Nakonec vydusíme takřka až na tuk, udělá se nám pěkná šťávička a na rybách kůrčička a kmín dostane tu pravou chuť.

Pro obměnu lze zakápnout trochou smetany před dokončením. Příloha brambor vařený, jak jinak - máslem maštěný, s petrželkou nebo pažitkou.

Dobrou chuť přeje Olda Dryšl